Kaip teigia J. Noreika, nuo pat susikūrimo VU fondas atvėrė sutelktinio finansavimo galimybę, kuria visuomenė jau pasinaudojo virš 4 tūkst. kartų – tai žmonių suaukota parama pačiomis įvairiausiomis sumomis. Kiekvienas fondui skiriamas euras yra įdarbinamas, parama investuojama, o naudojama tik uždirbta investicijų grąža. Iš investicijų grąžos ir tikslinės paramos iki šiol yra paskirta daugiau nei 1,7 mln. eurų. Šios lėšos buvo skirtos kelioms dešimtims stipendijų, svarbių mokslinių tyrimų rėmimui ir VU bendruomenės inicijuotiems projektams įgyvendinti.
Vienija dvi dešimtis mecenatų
Vienas ryškiausių Vilniaus universiteto fondo mecenavimo pavyzdžių – talentingų jaunųjų mokslininkų, turinčių vertingos tarptautinės patirties, pritraukimas į universitetą. Kaip teigia J. Noreika, jau 13-ai mokslininkų buvo skirta daugiau nei 300 tūkst. eurų papildomo finansavimo, siekiant sudaryti sąlygas jų akademinei veiklai Vilniaus universitete.
Šiais metais, pasak J. Noreikos, startuoja nauji projektai, susiję su 4,2 mln. eurų vertės Kanados lietuvių gydytojų odontologų Angelės ir Sigito Kazlauskų vardo neliečiamojo kapitalo subfondu. Iš investicijų grąžos finansuojamas mecenatų vardo Vaikų odontologijos centras Medicinos fakulteto Odontologijos institute, bus steigiamos su odontologijos studijomis ir mokslu susijusios vardinės premijos ir stipendijos, remiami kiti su VU odontologija susiję projektai. Be to, anot jo, verta pabrėžti reikšmingą paramą, skirtą chronoepigenomikos vystymui, lazerinės fizikos mokslui, filologijos ir LDK istorijos tyrimams bei kitiems svarbiems projektams.
J. Noreika pabrėžia, kad VU fondui skiriama parama visų pirma yra ryškus pasitikėjimo Vilniaus universitetu ženklas.
„Šiuo metu VU fondas vienija dvi dešimtis mecenatų, kurie remia šešiaženklėmis sumomis, kai kurie tai daro net po keletą kartų, taip pat sulaukėme ir kelių milijoninių filantropinių įnašų, kurie per pusmetį padvigubino VU fondo kapitalą“, – teigia fondo direktorius.
Anot jo, mecenatų finansinis ir socialinis dalyvavimas universiteto gyvenime prisideda prie to, kad VU išliktų gyvos tradicijos universitetu, mokslinio žinojimo ir kritinio mąstymo centru, atpažįstamu pasaulyje ir keičiančiu Lietuvą.
„Niekas neabejoja, kad švietimas ir mokslas yra esminiai tvarios ir pažangios visuomenės pagrindai. Kiekviena papildoma parama šioms sritims sukuria neįkainojamą pridėtinę vertę, prisideda prie šalies vystymosi ir stabilumo. Kritiškai mąstanti visuomenė yra daug atsparesnė įvairioms krizėms ir iššūkiams, įskaitant dabartinius geopolitinius neramumus“, – sako J. Noreika.
Siekia surinkti 1 mlrd. eurų vertės neliečiamojo kapitalo investicinį portfelį
Anot VU fondo direktoriaus, šiuo metu Lietuvoje realiu laiku stebime filantropijos tradicijų formavimąsi, o dar tiksliau – jų atgimimą, mat jos siekia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) laikus.
„Filantropų skaičius Lietuvoje sparčiai auga, o tai atsispindi vis didesnėse paramos sumose, skiriamose universitetams, kultūros įstaigoms ir socialinėms iniciatyvoms. Šimtus tūkstančių eurų jau keičia milijoninės iniciatyvos, liudijančios apie stiprėjančią mecenatystės tradiciją.
Per pastaruosius kelerius metus mecenatystė tapo ne tik labiau pastebima, bet ir pripažinta kaip socialinės atsakomybės dalis. Ši tendencija kuria prielaidas tvaresnės, išsivysčiusios visuomenės formavimuisi, o filantropija tampa esminiu įrankiu, padedančiu generuoti ilgalaikę vertę Lietuvai ir jos ateities kartoms“, – teigia J. Noreika.
VU fondo direktorius taip pat pabrėžia, kad filantropijos tradicijų plėtrai svarbų vaidmenį gali turėti ir valstybė, kurdama daugeliui išsivysčiusių vakarų šalių būdingą mecenatystę skatinančią teisinę bei mokestinę aplinką, taip pat užtikrindama kitas pripažinimo iniciatyvas, tokias kaip Filantropijos dienos minėjimą, mecenatų ženklelių teikimą, kuriuo jau rūpinasi LR Kultūros ministerija.
Ilgalaikis VU fondo siekis – sutelkti 1 mlrd. eurų vertės neliečiamojo kapitalo investicinį portfelį. Šis tikslas, anot J. Noreikos, nėra atsitiktinis: tokios apimties fondo investicijų grąža kasmet galėtų reikšmingai papildyti VU biudžetą, skiriant universitetui apie 40–50 mln. eurų iš uždirbtų 70–80 mln. eurų. Tai suteiktų universitetui galimybę prisiimti ambicingesnius finansinius įsipareigojimus ir dar labiau stiprintų Lietuvos mokslo konkurencingumą tiek regioniniu, tiek tarptautiniu mastu.